Genel

Kulak çınlaması bilinmelidir ki; bir hastalıktan ziyade bir hastalık sonucu ortaya çıkan bir semptomdur. Kulak çınlaması genellikle işitme kaybına bağlı olarak oluşur ve tıpta tinnitus olarak adlandırılır. Kulak çınlaması akustik bir dış uyaran olmadan kulakta duyulan kaynaksız seslerdir. Uğultu, makine sesi, rüzgar sesi gibi farklı formlarda olabilir. Kulak çınlaması işitme sisteminde bir sorun olduğunun en temel göstergelerinden biridir ve kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Kulak çınlaması tek bir kulakta olabileceği gibi iki kulakta birden farklı frekanslarda da ortaya çıkabilir. Kulak çınlaması farklı ton ve frekanslarda olabilir ve toplumun %15 gibi yüksek bir kesiminde görülür. Kulak çınlaması zamanında tedavi edilmezse kalıcı hale gelebilir ve kişinin psikolojisini bozabilir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlaması farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Kimi zaman bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, kimi zamanda dışsal ortamlarda maruz kalınan sesler çınlama yapabilir. Kulak çınlamasını hemen herkes deneyimlemiştir ancak çınlama sürekli ve kalıcı bir şekilde devam ediyorsa hastaya bir işitme testi uygulanması gerekir.

  • Kulak çınlaması işitme kaybı kaynaklı olabilir. Bir KBB uzmanına danışılmalı ve doktor tarafından teşhis konulmalıdır.
  • Stress, depresyon veya başka türden duygusal gerilimler işitme kaybına yol açabilir.
  • Buşon olarak adlandırılan ve kulakta biriken kir kulak çınlamasına yol açabilir.
  • Başka bir hastalık yüzünden düzenli kullanılan ilaçlar kulak çınlamasına sebebiyet verebilir.
  • Yüksek gürültülü ortamlarda aşırı sese maruz kalmak
  • Kalp veya tansiyon hastalıkları
  • Kafaya ağır bir darbe almak

Kulak Çınlaması Teşhisinin Konulması ve Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlamasını tedavi edebilmek için önce mutlaka doğru bir tanılama yapılması gerekir. Kulak çınlaması şikayetiyle doktora başvuran kişinin sorunu doğru bir şekilde aktarabilmesi ve doktorun kulak çınlamsı  başlangıcından gelişimine kadar olan süreci doğru analiz etmesi önemlidir. Kulak çınlamasının hangi tek bir kulakta olup olmadığı, çınlamanın çan sesi, uğultu, çoklu sesler gibi farklı karakterlerde olup olmadığı mutlaka söylenmelidir.  Nörolojik ve odyolojik testler ve muayenelerle sorun doktor tarafından tanımlanmalı ve tedavi aşamasına geçilmelidir.

İşitme kaybına bağlı olarak oluşan kulak çınlaması rahatsızlığı, işitme kaybı sorununun çözülmesiyle birlikte ya tümüyle ortadan kaybolur ya da hastaya rahatsızlık vermeyecek düzeye kadar geriletilebilir. Tiz seslerde duyulan işitme kaybı genellikle kulak çınlamasıyla karıştırılabilir ve böyle bir durumda hastanın bir işitme cihazı merkezinde işitme testine katılması gerekir.

Kulak Çınlaması Tedavisi İçin İşitme Cihazları

Kulak çınlaması işitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkıyorsa, işitme kaybını gideren cihazların kullanılması tinnitus olarak adlandırılan kulak çınlaması sorununu da çözer.

Maskeleyiciler

Görünümleri işitme cihazlarına benzeyen ve maskeleyici olarak adlandırılan cihazlar duyma kaybı sorunu yaşamayan ancak çınlamadan şikayetçi olan danışanlar içindir. Sesleri yükseltme gibi bir fonksiyon barındırmayan maskeleyiciler düşük bir frekansta uğultu yollayarak beyine kişinin dikkatini çınlama sesinden uzaklaştırark baskılar. Bu tür maskeleyiciler artık yeni nesil işitme cihazlarına entegre edilebilmektedir.

17 Haz, 2020

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme cihazı almak için öncelikle Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmelidir. (Eğer daha önceden doktor tarafından işitme cihazı önerildi ise veya hali hazırda işitme cihazı kullanılıyor ise doğrudan işitme merkezine başvurulur.)… Devamı
22 Oca, 2019

İşitme Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşitme Kaybı Kimlerde Görülür ve Nedenleri Nedir? İşitme kaybı doğuştan olabileceği gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle de tetiklenebilir. Vertigo, tinnitus (kulak çınlaması), kulakta oluşan iltihap, kulak kiri birikmesi (buşon), çeşitli tümörler… Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir