Genel

İşitme Kaybı Kimlerde Görülür ve Nedenleri Nedir?

İşitme kaybı doğuştan olabileceği gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle de tetiklenebilir. Vertigo, tinnitus (kulak çınlaması), kulakta oluşan iltihap, kulak kiri birikmesi (buşon), çeşitli tümörler işitme kaybına yol açabilir. İşitme sistemi bir bütündür ve işitme kaybı bu sistemin çeşitli bölümlerinde oluşabilecek farklı nedenlere bağlı olabilir. İşitme kaybının farklı türleri bulunur ve işitme kaybına yol açan faktörler doğru teşhisi koyabilmek için dikkatle araştırılmalıdır.

İşitme Testi Kimlere Uygulanmalıdır?

Etrafınızdaki konuşmaları duymakta ve anlamakta zorluk çekiyorsanız, televizyon, radyo gibi iletişim araçlarını kullanırken sesleri algılamakta sorun yaşıyor ve cihazların seslerini artırma ihtiyacı duyuyorsanız, kelimeleri birbirinden ayırmakta zorlanıyor ve bu yüzden iletişim sorunları yaşıyorsanız bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz ve işitme testi yaptırmanız önerilir.

İşitme Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir KBB (Kulak Burun Boğaz) doktoruna işitme şikayetleriyle ilgili başvuran danışan, eğer doktor ihtiyaç görürse işitme testine girer. İşitme testlerinin amacı hastadaki işitme kaybını ve bu kaybın derecesini ölçmektir. İşitme testleri ses yalıtımlı odalarda gerçekleştirilir. İşitme testi esnasında hastanın dış seslerle olan tüm etkileşimi minimuma indirilir. Test sırasında hasta bir kulaklık takar ve farklı ses frekansları kişiye yollanarak, tepkiler değerlendirilir. Herhangi bir ses duyduğunda kumandadaki düğmeye basan kişinin farklı frekanslardaki seslere karşı duyarlılığı ölçülür.

Medro İşitme Merkezi olarak deneyimli odyometrist ve odyologlarlarımız  gözetiminde bize işitme kaybı şikayetiyle başvuran tüm hastalarımıza ücretsiz işitme testi uyguluyoruz.

17 Haz, 2020

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme cihazı almak için öncelikle Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmelidir. (Eğer daha önceden doktor tarafından işitme cihazı önerildi ise veya hali hazırda işitme cihazı kullanılıyor ise doğrudan işitme merkezine başvurulur.)… Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir